İnternetten Para Kazanma Sanatı

İnternetten Para Kazanma Sanatı

Son yıllarda Facebook ve Twitter gibi etkileşimi yüksek sosyal platformlar sayesinde internetten para kazanmak kolaylaştı. Fakat zaman ilerledikçe trafik – gelir dengesindeki oynamalar yayıncının bir hayli canını sıkıyor. Burada her ne kadar görünüşte para kazanmak kolaylaşa bile gelirlerin maksimum seviyeye çıkabilmesi için parametrelerin doğru konumlandırılması gerekiyor.

Vidyome Platformu üzerinden en çok karşımıza çıkan sorulardan biri ‘ne kadar para kazanabilirim?’ sorusu oluyor. Burada yayıncıyı anlayabiliyoruz aynı eksende yayıncının da bizim gibi video kazanç platformlarını doğru anlayabiliyor olması gerekiyor. Eski usül siteye göre gelir endeksi ortadan kalktı. Burada sitenin ziyaretçi kitlesinin alışkanlıkları, paylaşılan içerik kategorisi, içeriğin güncel olması, teknoloji alt yapısı gibi bir çok parametre CPM değerinin oluşmasında fazla önem arz ediyor. Aynı içeriği iki farklı site üzerinden paylaşarak birbiriyle alakasız CPM değerleri yaratılabilir yada iki farklı ad server teknolojisi ile CPM değerlerinin farklılaşması fazlasıyla normal görünebilir. (Network içi satın almalar da dengeyi bozabiliyor.)

Burada yayıncı ile platformun birbirini örtüştürmesi gerekir. Doğru bilgilendirme ile birlikte bu kurallara uymak çok önemli.

Öncelikli olarak sayfa sahibinin yapması gerekenler.

  1. İhtiyaçlarına uygun bir web sitesine sahip olmak. (ÜCRETSİZ SİTE KURULUMU için tıklayın.)
  2. İçeriğinin güncel ve özgün olmasına dikkat etmek. (İçeriğe özen gösterilecek. Sabır önemli.)
  3. Teknolojiye uygun bir reklam platformu tercih etmek. Bu noktada Vidyome Platformu olarak biz devreye giriyoruz.

Yayıncı gelirlerini arttırmak istiyorsa çok paylaşım yapmak yerine özgün paylaşım yapmaya dikkat etmeli. Günde 20 tane link paylaşımı yerine 2 tane özgün içerik link paylaşımı hem kazançları hem de organik trafiği arttıracaktır.

Yayıncılara önerim, özellikle bu işi bir meslek haline getirmiş olanlara, video içeriklerini kendileri üretebiliyorlarsa üretmeliler. Youtuber, vlogger gibi kendi video içeriğini oluşturan hesaplarla iletişime geçerek bir iş birliğine bile gidilebilir. Bu iş biraz zahmetli veya maliyetli olabilir fakat orta vaadede kazançlara doğrudan etki edecek ve öne çıkacak potansiyel yaratabilmek için biraz efor sarfetmek gerekiyor. Yatırım yaparak sosyal medya hesabı satın almak yeterli değil.